مـرکـز اصلی فـروش اگزوز و کاتالیست خودرو در جنـوب کشـور

تولید کننـده اگـزوز با بـرنـد تکـنومافلـرز 

شماره تماس : 07138217259

ورود

حساب کاربری

سبدخرید

مشاهده

اگزوز موتور

اگزوز موتور

یکی از رایج ترین سیستم هایی که در موتورسیکلت در مورد آن صحبت می شود، اگزوز است. اگزوز موتور سیکلت بر نحوه صدا، رانندگی و شتاب موتور سیکلت شما تأثیر می گذارد. اما سیستم اگزوز موتورسیکلت چگونه کار می کند؟ هدف اصلی سیستم اگزوز هدایت گازهای پس از احتراق از سیلندر موتور به خارج  است. از لوله های اگزوز نیز برای کمک به عملکرد نرمتر موتور با تامین فشار برگشتی از طریق طول لوله و سطح مقطع استفاده می شود،که در این مقاله اگزوز موتور از سری مقالات تی ام اگزوز در این باره توضیح داده شده.

اگر به طور تصادفی یک لوله اگزوز داغ را لمس کرده باشید، حداقل تصوری از دمای گازهای خروجی خواهید داشت. سیستم اگزوز این اطمینان را به شما می دهد که این گازهای داغ در جایی خارج از سیلندر منتقل می شوند.

اگزوز موتورسیکلت چگونه کار می کند؟

پس از خرید موتور سیکلت بهتر است با اجزای مختلف موتور آشنا شوید. یکی از آنها اگزوز است. اگزوز شما گازهای پس از احتراق را از موتور خارج می کند. آنها از طریق لوله های هدر حرکت می کنند و به سمت خروجی اگزوز خارج می شوند. این گازها بسیار داغ هستند و به سرعت حرکت می کنند.

اگزوز موتور
اگزوز موتور

هنگامی که این گازها از لوله های اگزوز عبور می کنند، بخش هایی از لوله وجود دارد که در آنها پهن می شود. این گشاد شدن لوله اگزوز اجازه می دهد تا گازهای خروجی منبسط شوند. این امر موجی از فشار را به سمت موتور ارسال می کند. به این فشار برگشتی گفته می شود.

این فشار برگشتی راه خود را به سیلندر باز می کند. هنگامی که به سیلندر می رسد، اختلاف فشار ایجاد می کند. این به موتور کمک می کند تا کارآمدتر کار کند. این یکی از ویژگی های اگزوز موتور سیکلت است که اغلب نادیده گرفته می شود. بدون این فشار معکوس، موتور هنگام کاهش سرعت عمل معکوس می کند.

سیستم اگزوز شما عملکرد بسیار مهم دیگری را انجام می دهد، جدا از اینکه دود اگزوز را از موتورسوار دور می کند. سیستم اگزوز به طور ویژه به منظور ایجاد فشار برگشتی طراحی شده است که به موتور شما کمک می کند تا به طور موثر کار کند. بدون این عملکرد، هم در مسافت پیموده شده سوخت و هم در عملکرد پایین افت خواهید کرد.

اگر تا به حال اصطلاح “لوله مستقیم” را شنیده باشید، به عدم تغییر مقطع در لوله های اگزوز اشاره دارد. وقتی لوله‌ها کوتاه و مستقیم هستند، اسب بخار افزایش می‌ یابد، اما مصرف سوخت کاهش می‌ یابد.

نکته:

با خرید یک اگزوز پرفورمنس، می توانید اجازه دهید هوا آزادانه تر جریان یابد. این می تواند میزان کار مورد نیاز موتور برای بیرون راندن اگزوز را کاهش دهد. این همچنین می تواند به بهینه سازی میزان فشار برگشتی که توسط سیستم اگزوز شما تامین می شود کمک کند.

اگزوز موتور
اگزوز موتور

دمای داخلی موتور می تواند بسیار گرم باشد. در داخل موتور، سوخت و هوا در حال مخلوط شدن و مشتعل شدن هستند. این انفجار که موتور سیکلت را به حرکت در می آورد، گرمای زیادی ایجاد می کند. این گرما باید با احتیاط از سوار و هر مسافری دور شود زیرا در صورت تماس با آنها می تواند خطرناک باشد.

در نتیجه احتراق، موتور شما می تواند چندین گاز سمی تولید کند. شما نمی خواهید در تمام مدتی که سوار می شوید در این گازها تنفس کنید. با عبور این گازها از طریق سیستم اگزوز شما، آنها از سوار و هر مسافری دور می شوند.

به این ترتیب، راندن موتورسیکلت تجربه وحشتناکی از خفگی در گاز مونوکسید کربن نیست. سیستم اگزوز شما برای دستیابی به حتی کوچکترین سطح راحتی در موتورسیکلت بسیار مهم است.

اگزوز چگونه بر عملکرد موتور سیکلت تأثیر می گذارد؟

شاید به فکر خرید یک اگزوز جدید برای موتورسیکلت خود افتاده باشید. چگونه این سیستم ها می توانند عملکرد موتورسیکلت شما را افزایش دهند؟ موتور شما مدام همان کار را بارها و بارها انجام می دهد. برای افزایش عملکرد موتور خود، باید آن را قادر به انجام همان کار حتی سریعتر و کارآمدتر کنید.

برای افزایش راندمان موتور و عملکرد کلی، کارهای زیادی می توان انجام داد. اگزوز یکی از این موارد است. پس از احتراق در موتور، موتور باید گازهای خروجی اگزوز را از طریق سیستم اگزوز خارج کند. هر چه سیستم اگزوز بهتر باشد، موتور باید کار کمتری برای دفع گازهای خروجی انجام دهد.

چیزی که یک اگزوز را بهتر می کند این است که جریان آزادتر یا محدودیت کمتری دارد. از آنجایی که برای بیرون راندن اگزوز به کار کمتری نیاز است، می توان از انرژی تولید شده بیشتری برای شتاب گیری استفاده کرد.

بدیهی است که موتور شما همیشه توسط ضعیف ترین حلقه محدود می شود. فقط گرفتن یک اگزوز عملکردی ممکن است برای مشاهده تفاوت های بزرگ در عملکرد موتور شما کافی نباشد. همانطور که قبلا ذکر شد، کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای بهینه سازی عملکرد موتور خود انجام دهید.

اگزوز موتور
اگزوز موتور

اینها مواردی مانند رساندن سوخت بیشتر به موتور، فشرده کردن هوا در حین عبور از ورودی، یا حتی خسته کردن سیلندرهای موتور شما هستند. همه این موارد به تنهایی می‌توانند فایده‌ای داشته باشند، اما با هم عملکرد به‌دست‌ آمده بیشتر قابل توجه خواهد بود. این نتیجه این است که موتور شما تا حد زیادی توسط هیچ جزء محدود نمی شود.

آیا راه اندازی موتورسیکلت بدون اگزوز بد است؟

آیا می توان موتور سیکلت را بدون اگزوز روشن کرد؟ حقیقت این است که می توانید، هر چند هیچ مزیتی برای انجام این کار وجود ندارد و خطرناک است. داشتن یک اگزوز باز می تواند اسب بخار بیشتری تولید کند، اما اگر لوله اگزوز اصلا وجود نداشته باشد، موتور شما به درستی کار نمی کند.

در حالی که رانندگی بدون اگزوز به موتور شما آسیب نمی رساند، معمولاً نمی خواهید آنچه را که می خواهید از این کار بدست آورید. معمولاً پس از استفاده از اگزوز باز، لکه‌های عجیبی در منحنی گشتاور وجود دارد. مهندسان زمان قابل توجهی را صرف تکمیل سیستم‌های اگزوز می‌کنند تا اسب بخار و گشتاوری که شما تولید می‌کنید را بهینه کنند.

خارج شدن دود سیاه از اگزوز

خارج شدن دود سیاه بیش از اندازه از اگزوز نشان دهنده یک مخلوط سوخت و هوا است. این یعنی چه؟ هر موتور سیکلت برای احتراق نیاز به مخلوطی از سوخت و هوا دارد. اگر نسبت سوخت بیش از مقدار معین شده باشد، موتور هر گونه سوخت باقی مانده را که نسوخته است، به داخل محفظه اگزوز می‌فرستد، جایی که گرما باعث سوختن بنزین و تولید دود سیاه می‌شود. موتور سیکلت‌هایی که از کاربراتور استفاده می‌کنند، ممکن است نیاز به تنظیم یا همگام سازی گاه به گاه داشته باشند و این همگام‌سازی همیشه باید توسط پرسنل آموزش دیده انجام شود، زیرا فرایند بسیار حساس و دقیقی می‌باشد.

اگزوز موتور
اگزوز موتور

خارج شدن دود آبی و خاکستری از اگزوز

دود آبی یا خاکستری می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری در موتور سیکلت باشد. هنگامی که روغن وارد محفظه احتراق می‌شود، انجین این دود را تولید می‌کند. این اتفاق می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال، روغن ممکن است از طریق ورودی به موتور به دلیل گرفتگی یا گیر کردن دریچه PCV وارد شده باشد. ممکن است رینگ‌های پیستون یا آب بند سوپاپ‌ها ساییده شوند که باعث می‌شود روغن موتور وارد محفظه احتراق شود. برخی از راه‌های شناسایی این مشکل، برداشتن پاک‌کننده هوا و بررسی وجود روغن در فیلتر هوا است. همچنین می‌توانید شمع‌ها را بردارید و بررسی کنید که شمع‌ها در کدام سیلندر به خوبی نمی‌سوزند که معمولا از طریق تعدادی ابزار مختلف موتور سیکلت قابل انجام است.

 

سخن پایانی:

هنگام جستجوی اگزوز مطمئن شوید که به دنبال اگزوزی هستید که با موتور شما مناسب باشد و کار کند. هر اگزوزی با هر موتورسیکلتی ست نمی شود و کار نمی کند. معمولاً بهتر است اگزوزهای خاص ساخت و مدل را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اگزوزهایی را پیدا می کنید که کاملاً با مدل شما مطابقت دارد.

 

شماره تلفن:
07138217259

ایمیل:
egzoztechno@gmail.com

آدرس:
شیراز میدان بسیج، نبش کوچه ۳۸، فروشگاه اگزوز تکنو

مقالات:

  1. اگزوز چیست
  2. کاربرد هدرز چیست
  3. اگزوز سمند
Scroll to Top