مـرکـز اصلی فـروش اگزوز و کاتالیست خودرو در جنـوب کشـور

تولید کننـده اگـزوز با بـرنـد تکـنومافلـرز 

شماره تماس : 07138217259

ورود

حساب کاربری

سبدخرید

مشاهده

هدرز 206

هدرز 206

هدرز در بین علاقمندان به صنعت خودرو و تیونینگ موتور در داخل و خارج از کشور، واژه ای ناشناس نیست هرچنددر میان عموم چندان هم اطلاعات زیادی در مورد آن وجود ندارد. در این مقاله هدف ما ارائه اطلاعاتی درمورد هدرز 206 که امیدواریم برای مخاطبان عادی و همچنین متخصص تی ام اگزوز جذابیت داشته باشد.

هدرز ماشین چیست؟

هدرز (به انگلیسی: headers) قطعه‌ای فنی برای تیونینگ و تقویت موتور است. که بخشی ازسیستم اگزوز خودرو محسوب می‌شود. این قطعه جایگزین منیفولد چدنی فابریک موتور شده و به سبب طراحی بهتر خود، موجب افزایش عملکرد، بهبود قدرت خروجی پیشرانه و کاهش مصرف سوخت می‌شود.
هدرز در واقع یک منیفولد (چند راهه) خروجی بازنگری شده است. که بر اساس اصول علم مکانیک سیالات شکل گرفته و به نحو دقیقی ساخته شده است.
طراحی خاص و سطح صیقلی هدرز‌ها که معمولا از جنس فلزاتی، چون فولاد، استیل و آلیاژ‌های بسیار گران قیمت ساخته میشوند به خروج سریع و پر فشار گاز‌های سوخته شده. حاصل از احتراق یاری می‌رساند و به تنهایی در حدود ۵ تا ۱۰ درصد به قدرت و گشتاور تولیدی پیشرانه خودرو‌های معمولی می‌افزاید.

هدرز 206
هدرز 206

از سوی دیگر اصطکاک کمتر و افزایش قدرت پیشرانه در دور‌های پایین، می‌تواند در کاهش مصرف سوخت نیز موثر باشد؛ بنابراین هدرز در واقع یک قطعه بازنگری شده است .که به جای منیفولدخروجی چدنی خودرو‌ها نصب میشود.

هدرز تمام استیل مناسب خودروی پژو ۲۰۶:

ساخته شده از استیل ۳۰۴ تایوان
طراحی ۴ به ۱
دارای جایگاه نصب سنسور اکسیژن
برشکاری فلنج ها بوسیله لیزر CNC و ماشینکاری شده جهت قرار گیری دقیق
فرایند جوش GTAW با کیفیت بسیار بالا

انواع هدرز

هدرزها از نظر ظاهری دارای تنوع زیادی همانند موتورهای احتراقی هستند. و هر شرکت سازنده نیز با توجه به مشخصات موتور و فضایی که برای آن هدرز را می سازد. بای شکل خاصی از این قطعه را طراحی کند. حال در اینجا انواع مرسوم هدرز بر اساس جنس عبارتند از:

هدرز 206
هدرز 206

۱. هدرز کرومی
۲. هدرز فولادی (stainless steel)
۳. هدرز سرامیکی (با روکش سرامیکی)

مزایای هدرز

 • افزایش راندمان و کارایی موتور از نظر حجمی
 • افزاش توان خودرو (البته با توجه به حجم موتور. حجم بیشتر : افزاش توان بیشتر)
 • افزایش کشش در دور پایین (در خودروهایی با پدال گاز سیمی نمایان تر است.)
 • کاهش مصرف سوخت تا ۱۰ درصد
 • یک مکمل برای قطعات افتر مارکت دیگر از جمله کیت مکش و میل سوپاپ با لیفت بالا (تخلیه راحتتر دود)

 

معایب هدرز

 • رد شدن خودرو در معاینه فنی به دلیل حذف کاتالیزور (البته در خودروهای ۸ سوپاپ بیشتر دیده شده است.)
 • صدای خروجی موتور افزایش می یابد (احتمالا برای همسایگان یا مردم عبوری خوشایند نباشد.)
 • الزام تنظیم دوباره سوخت و هوا در کامپیوتر خودرو به روش ریمپ (بدون ریمپ، احتمال افزایش مصرف سوخت وجود دارد و یا این که مالک احساس خواهد کرد که خودرو نسبت به قبل بهتر نشده است.)
 • امکان بروز نشتی اگزوز در صورت نصب توسط افراد ناآشنا.
 • استفاده از مدل های دست ساز موجب افت توان خودرو میشود.

طراحی،تحلیل و ساخت

همانگونه که گفته شد،مهمترین هدف از ساخت هدرز و تجهیز خودرو به آن، افزایش سرعت تخلیه گازهای حاصل از احتراق است. به اصطلاح تخصصی تر باید گفت برای اینکه Back pressure ، یا فشار بازگشتی ایجاد نگردد. و یا به کمترین مقدار برسد، می بایست طراحی و ترکیب لوله ها از قواعد خاصی تبعیت کنند. چرا که اگر این فشار وجود داشته باشد. نه تنها به بهبود عملکرد موتور نخواهد شد،بلکه تاثیر منفی خواهد داشت و به جای تقویت توان موتور، با تضعیف آن روبه رو خواهیم بود.در واقع پیامد های وجود Back pressure عبارتند از:

هدرز 206
هدرز 206

با وجود فشار بازگشتی، موتور خودرو باید گازهای خروجی را تا حد بیشتری فشرده کند. که این مستلزم صرف کار مکانیکی بیشتر و یا به عبارت دیگر به قیمت توان خروجی کمتر است. در نتیجه باعث مصرف سوخت بیشتر و تولید CO بیشتر و همچنین بالا رفتن دمای گازهای خروجی می شود.
افزایش فشار بازگشتی، میتواند عملکرد توربوشارژر را تحت تاثیر قرار دهد. به دلیل اینکه نسبت هوا به سوخت را تغییر می دهد. و می تواند عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار دهد. البته میزان این تاثیر به سیستم تغذیه هوای خودرو ها بستگی دارد.
فشار بازگشتی اگزوز همچنین می تواند موجب آسیب به چفت وبست های توربو شارژر شود و درنتیجه باعث نشت روغن به سیستم اگزوز شود و نیز در برخی موارد موجب ازکار افتادن کاتالیزور شود.
تمامی موتورهای ساخته شده. فشار بازگشتی مجازی را برای کارکرد موتور تعریف می کنند اما در صورتی که فشار از حد معینی تجاوز کند در بلند مدت در صورت نیاز به استفاده از ضمانت نامه، شرکت سازنده موتوراین گارنتی را فسخ می کند.
از نظر اکثر مهندسین خودرو، به ازای هر اینچ جیوه (تقریبا معادل 25.4 میلی متر جیوه) فشار بازگشتی،مقدار2-1 اسب بخار اتلاف توان خواهیم داشت که البته به ویژگی های موتور ازجمله: بازده موتور،طراحی محفظه احتراق و … بستگی دارد.
بنابراین کنترل فشار بازگشتی در وحله اول والبته نحوه انتقال گرمای موجود در درجه بعدی بسیار حائز اهمیت است. از دیگر مشخصه هایی که حتما باید در طراحی یک هدرز درنظر گرفته شود، تاثیر در مصرف بهینه سوخت و همچنین سرعت ورود و خروج گاز در لوله هاست.

هدرز 206
هدرز 206

مهندسین برای طراحی هدرز از انواع مختلفی از نرم افزارهای مدلسازی و تحلیلی استفاده می کنند. که از بین آنها می توان به نرم افزارهای Piping،solidworks،Ansys و… اشاره کرد. درواقع از بین تمامی نرم افزار ها آن دسته که به روش CFD حرکت گاز درون لوله ها را تحلیل می کند از اهمیت بیشتری برخوردار است. در واقع پس از مدلسازی ظاهری لوله ها، تحلیل دینامیکی جریان سیال موجود در لوله انجام می پذیرد. و تمامی متغیر های موثر در رفتار سیال، بدون استفاده از ابزار های مختلف قابل اندازه گیری هستند.
با CFD می توان نرخ انتقال حرارت، نرخ جریان سیال عبورکننده،افت فشار و تحلیل گرمایی به منظور تعیین توزیع دما و همچنین شار حرارتی موجود را که به مواد استفاده شده. در ساخت هدرز ها بستگی دارد، بررسی نمود. با این اوصاف مهندسین برای طراحی این لوازم ظاهرا ساده باید دید وسیع و همه جانبی داشته باشد و البته با علم به اینکه این جریانات در درون لوله ها مدام در حال تغییر دمایی و حجمی هستند طراحی آنها سخت تر از آنچه که هست. به نظر می رسد.

سخن پایانی:
اگر به زبان مهندسی بیان کنیم، در خودرو وظیفه هدرز در سیستم اگزوز،کاهش مقاومت هوا یا همان فشار بازگشتی و افزایش بازده حجمی در موتور است. در نتیجه توان خروجی بیشتر در دسترس خواهد بود. فرایند های موجود در لوله های هدرز را می توان به کمک قوانین مربوط به گازها (گازهای ایده آل ومختلط) توجیه کرد.

شماره تلفن:
07138217259
ایمیل:
egzoztechno@gmail.com
آدرس:
شیراز میدان بسیج، نبش کوچه ۳۸، فروشگاه اگزوز تکنو
مقالات:

 1. اگزوز چیست
 2. اگزوز سمند
 3. کاتالیست 206
Scroll to Top