مـرکـز اصلی فـروش اگزوز و کاتالیست خودرو در جنـوب کشـور

تولید کننـده اگـزوز با بـرنـد تکـنومافلـرز 

شماره تماس : 07138217259

ورود

حساب کاربری

سبدخرید

مشاهده

کاتالیست 206

کاتالیست 206

یکی از قطعات خودروی 206 که جهت کنترل فشار گازهای آلاینده و اگزوزی مورد استفاده قرار می گیرد، کاتالیزور پژو 206 است،ه دراین مقاله کاتالیست 206 از سری مقالات تی ام اگزوز درباره این قطعه توضیح داده شده.

کاتالیزور پژو 206 چه کاربردی دارد ؟

یکی از قطعات خودروی 206 که برای کنترل فشار گازهای آلاینده و اگزوزی مورد استفاده قرار می گیرد، کاتالیزور پژو 206 می باشد. هر یک از واکنش های سمی خودرو به وسیله این قطعه کاهش پیدا می کند. مبدل هایی که روی کاتالیزورها نصب می شوند به طور معمول برای احتراق داخلی کار می کنند. برای خرید لوازم یدکی ارزان خودرو و خرید کاتالیزور می توانید به وب سایت فروشگاه کارایدک مراجعه نمایید. خرید آنلاین لوازم یدکی خودرو در این وب سایت با بهترین شرایط انجام می شود. شما با قیمتی مناسب می توانید تمامی بخش های متنوع خودرو را از این فروشگاه تهیه کنید.

اجزای کاتالیزور پژو 206

کاتالیزور پژو 206 دارای اجزای متنوعی می باشد که هر یک از آنها نقش مهمی بر عهده دارند. ماده کاتالیزور از فلزاتی مانند طلا، پالادیوم، پلاتین، کادمیوم، رادیوم و … تولید می شود. البته باید بدانید که استفاده از این فلزات ارزشمند موجب بالا رفتن قیمت کاتالیزور می شود. هسته کاتالیزور یکی از دیگر بخش های کاتالیزور به شمار می رود. این قسمت دارای بستری از جنس سرامیک مونولیت می باشد که آن را در مرکز کاتالیست قرار می دهند. لایه اکسیدی یکی از دیگر بخش های کاتالیزور می باشد. این لایه به وسیله دی اکسید تیتانیوم، سیلیکا و … ساخته شده است. وظیفه اصلی این قسمت نگهداری و محافظت از کاتالیزگر می باشد.

کاتالیست 206
کاتالیست 206

عمر مفید کاتالیزور خودرو چقدر است ؟

طول عمر کاتالیزور پژو 206 تا حدودی محدود می باشد. چرا که قطعه اسفنجی درون این قطعه به مرور زمان کارایی خود را از دست می دهد. فرایند تبدیل شدن گاز سمی به غیر سمی تا حدودی دچار اختلال می گردد و به همین دلیل باید آن را تعویض کنید. بسته به نوع سوختی که درون خودرو مورد استفاده قرار می گیرد، طول عمر کاتالیزور تعیین می شود. بعد از 80 هزار کیلومتر بهتر است که کاتالیزور را تعویض کنید تا عملکرد بهتری از خود نشان دهد.

عواملی که سبب خرابی کاتالیست خودرو می‌شود

وارد شدن ضربه: ازآنجایی‌که روکش خارجی این قطعه حساس و شکننده است، با کوچک‌ترین ضربه‌ای امکان دارد، آسیب ببیند و خرد شود.
سیستم جرقه‌زنی معیوب: اگر شمع خودرو و سیستم جرقه‌زنی دچار مشکل باشد، فرایند سوخت به‌درستی صورت نمی‌گیرد و بنابراین به دلیل سوخت ناقص بنزین، گازهایی که به این سبب تولیدشده‌اند وارد Catalyst شده و آن را خراب می‌کنند.
گرفتگی منافذ قطعه اسفنجی کاتالیست: با گرفتگی منافذ این بخش، فرایند خارج شدن دود از موتور به‌درستی انجام نخواهد شد و در این حلت به موتور فشار می‌آید و باعث خرابی کاتالیست نیز می‌شود.
عیب در واشر سر سیلندر: اگر واشر سر سیلندر خودرو دچار عیب و ایراد باشد، ترکیب روغن و آب وارد سیلندر می‌شود و میزان آلودگی در کاتالیست کاهش پیدا می‌کند و این قطعه دیگر نمی‌تواند کارایی خود را داشته باشد.
افزایش دما: اگر دمای خودرو و دمای قطعه کاتالیست بالا رود، باعث ایجاد خرابی کاتالیزور می‌شوند، چرا که دمای زیاد باعث کاهش کارایی و عمر مفید کاتالیست می‌شود.

کاتالیست 206
کاتالیست 206

جایگزین کاتالیزور

استفاده از مبدل های کاتالیستی می تواند تا ۹۰ درصد باعث بی تاثیر شدن گازهای سمی و آلوده کننده خارج شده از اگزور خودروها شود. هیدروکربن های تولید شده در نتیجه سوختن ناقص در موتورها با استفاده از کاتالیزورها تبدیل به آب و دی اکسید کربن می شوند. به عبارتی کاربرد کاتالیزورها، آلودگی های گازهای خروجی را کم کرده و در صورت برداشتن آن، هوا با خودروها بیشتر دچار آلودگی می شود. اما با گذشت زمان و استفاده از این قطعه، باید نقص ایجاد شده در آن برطرف برطرف شده و یا حتی با کاتالیزور جدید جایگزینی انجام شود. به طور کل عمر مفید این کاتالیزورها، ۴ سال بوده و بعد ازاین که کارکرد خودروها به ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر رسید، باید آن را با کاتالیزور نو جایگزین کرد.

شستشوی کاتالیزور

با توجه به قیمت بالای مبدل کاتالیزوری اخیرا محلولی برای شستشوی این قطعات ساخته شده است که در مراکز معاینه فنی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجاییکه اکثر افراد به دنبال روشی ارزان و به صرفه تر برای رفع مشکلات این قطعه هستند شستشوی این قطعه یکی از بهترین روش ها  برای شستشوی کاتالیست و سنسور اکسیژن است . برای عمل پاکسازی کافی است محلول را روی باک مخزنی که سوخت در آن ذخیره می شود نصب کنید. این محلول با استفاده از سنسور اکسیژن عمل پاکسازی کاتالیزور را انجام می دهد.

بهتر است بدانید:

روکش قابل شستشوی کاتالیزور حامل مواد کاتالیزوری است که برای پراکندگی مواد در سطح وسیع استفاده می شود. دی اکسید تیتانیوم ، اکسید آلومینیوم ، دی اکسید سیلیکون یا ترکیبی از سیلیس و آلومینا نیز می توانند استفاده شوند. مواد کاتالیزوری قبل از استفاده در هسته ، در روکش واشر معلق هستند. مواد روکش دارای سطح ناهموار و نامنظمی برای افزایش سطح هستند که به حداکثر رساندن سطح فعال از نظر کاتالیزوری برای واکنش با اگزوز موتور کمک می کند.
کاتالیست مورد استفاده در مبدل بیشتر فلزات گرانبهایی مانند پلاتین ، پالادیوم و رودیم است. پلاتین به عنوان کاتالیزور احیا و اکسیداسیون استفاده می شود. اگرچه پلاتین یک کاتالیزور بسیار فعال است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ،اما قیمت بالایی دارد و برای همه کاربردها مناسب نیست. اغلب اوقات رودیم به عنوان کاتالیزور احیا ، در حالی که پالادیوم به عنوان کاتالیزور اکسیداسیون استفاده می شود.

کاتالیست 206
کاتالیست 206

در بعضی موارد از سزیم ، آهن ، منگنز و نیکل نیز استفاده می شود. با این حال ، برخی از شرکت ها استفاده از برخی ازاین ترکیبات را منع می کنند.

سخن پایانی:
مبدل کاتالیستی یکی از قطعات حیاتی خودرو برای کاهش آلودگی هوا محسوب می شود. این قطعه که به نوعی تصفیه کننده گازهای خروجی از موتور محسوب می شود در صورت برداشتن آن (حذف کاتالیزور) پیامدهای افزایش خروج گازهای سمی و آلاینده؛ کاهش شتاب خودرو و نیز خروج صداهای ناهنجار موتور را در پی خواهد داشت.

شماره تلفن:
07138217259
ایمیل:
egzoztechno@gmail.com
آدرس:
شیراز میدان بسیج، نبش کوچه ۳۸، فروشگاه اگزوز تکنو
مقالات:

  1. اگزوز چیست
  2. اگزوز سمند
  3. کاتالیست اتومبیل خارجی
Scroll to Top