مـرکـز اصلی فـروش اگزوز و کاتالیست خودرو در جنـوب کشـور

تولید کننـده اگـزوز با بـرنـد تکـنومافلـرز 

شماره تماس : 07138217259

ورود

حساب کاربری

سبدخرید

مشاهده

انواع اگزوز

انواع اگزوز

 

یکی از مهم‌ترین قطعات بکار رفته در خودرو‌ها و وسایل نقلیه دیگر، اگزوز است. اگزوز‌ها وظیفه انتقال دود حاصل از واکنش‌های شیمیایی درون سیلندر‌ها را به خارج از سیستم پیشرانه اتومبیل دارند. در اتومبیل‌های امروزی وظایف اگزوز‌ها بیشتر از خارج کردن دود از خودرو می‌باشد. و نقش بسزایی در وضعیت مصرف سوخت اتومبیل دارند که دراین مقاله از تی ام اگزوز به انواع اگزوز می پردازیم.

اگزوز چیست؟

اگر نمیدانید اگزوز چیست. باید به شما بگوییم .که یکی از قطعات مهم ماشین اگزوز است.که گاز های شیمیایی تولید شده در سیلندر خودرو را به خارج هدایت میکند. اگر اگزوز در خودرو وجود نداشته باشد .گازها از اتومبیل خارج نخواهند شد و مانند یک زودپز که هیچ راه خروجی ندارد منفجر خواهد شد.

به همین دلیل اگزوز برای خروج گاز ها ساخته شده است. از دیگر کاربرد های اگسوز این است. که آلایندگی هایی که در خودرو وجود دارند را کاهش میدهد. و تا حد زیادی میزان دما و صدای تولید شده در اتومبیل را کاهش میدهند.

انواع اگزوز
انواع اگزوز

انواع اگزوز:

 

اگزوز‌های تک خروجی

عمومی‌ترین و البته ارزان‌ترین اگزوز‌های بکار رفته در وسایل نقلیه، اگزوز‌های تک خروجی هستند؛ این اگزوز‌ها از یک لوله برای انتقال دود از درون سیلندر‌ها استفاده می‌کنند. امروزه اگزوز‌های تک خروجی معمولا در اتومبیل‌هایی با حجم موتور پایین استفاده می‌شوند. زیرا حجم دود انتقال یافته در آن‌ها بسیار کم است و می‌تواند. باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو‌هایی که حجم احتراق در آن‌ها بالاست شود.

اگزوز‌های دوگانه

امروزه اگزوز‌های دوگانه بیشترین استفاده را در صنعت اتومبیل‌سازی دارد. به دلیل استفاده از فناوری توربوشارژر در خودرو‌های امروزی، نیاز به خروجی‌های قوی‌تر بیش از پیش حس می‌شود.از همین رو اگزوز‌های دوگانه با بهره‌گیری از مخازن بزرگ‌تر حجم دود بیشتری را نسبت به اگزوز‌های تک خروجی از سیلندر‌ها خارج می‌کنند. معمولا در سیستم اگزوز‌های دوگانه یا دبل، از دو لوله اگزوز(انتقال دهنده) استفاده می‌شود. اگزوز‌های دوگانه نسبت به اگزوز‌های تک خروجی، باعث کاهش مصرف سوخت خودرو‌ها می‌شوند. و همین امر یکی از عوامل رشد و توسعه این اگزوز‌ها
در صنعت خودروسازی بود.

انواع اگزوز
انواع اگزوز

اگزوز‌های دوگانه مخالف

یکی از مشکلات اگزوز‌های دوگانه خم نشدن لوله‌های آن بخاطر نوع مخزن لوله اگزوز‌ها بود، به همین دلیل مهندسان و طراحان صنعتی فعال در حوزه خودروسازی از نمی‌توانستند.از اگزوز‌های دوگانه در اتومبیل‌های کوچک یا متوسط استفاده کنند. از همین رو در سال 1998 اگزوز‌های دوگانه مخالف توسط مهندسان آمریکایی ساخته شد. اگزوز‌های دوگانه مخالف یا معکوس دارای مخازنی کوچک‌تر و مستطیلی شکل بودند. که به طراحان اتومبیل این امکان را می‌داد. که با در نظر داشتن فرم و اندازه خودرو، لوله‌های انتقال دهنده اگزوز را طراحی کنند. اگزوز‌ دوگانه مخالف، کم‌تر از نوع
معمولی و رو به عقب اگزوز‌های دوگانه باعث کاهش مصرف سوخت در خودرو‌ها می‌شد.اما به دلیل شکل و فرم انعطاف‌پذیری که داشت. خیلی سریع در بین خودروسازان بزرگ دنیا مورد استفاده قرار گرفت.

اگزوز‌های دوطرفه

اگزوز‌های دوطرفه همان اگزوز‌های دوگانه مخالف بودند که تیونر‌ها با بهره‌گیری از فرم‌های خمیده به جای استفاده از عقب اتومبیل، لوله‌ها را از طرفین خودرو‌ها خارج می‌کردند. اگزوز‌های دوطرفه به دلیل ایجاد خمیدگی‌های نامتقارن باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش راندمان موتور اتومبیل‌ها می‌شدند. از همین رو هیچ‌گاه اگزوز‌های استانداردی به شمار نرفته‌اند و مورد استقبال صنعت اتومبیل‌سازی قرار نگرفتند.

انواع اگزوز
انواع اگزوز

اگزوز‌های High performance

اگزوز‌های High performance معمولا در اتومبیل‌های مسابقه‌ای به کار می‌رود. و دارای انشعابات باریک است. شرکت‌هایی که خودرو‌های مسابقه‌ای را آمده می‌کنند.معمولا از این اگزوز‌ها برای بالا بردن شتاب اتومبیل‌ها استفاده می‌کنند. اگزوز‌های High performance بسیار گران‌ قیمت هستند. و به دلیل ایجاد صداهای ناهنجار استفاده از آن‌ها در فضاهای عمومی خلاف قوانین رانندگی است.

اگزوز ریموت‌دار چیست؟

ماشین‌بازها معمولا اخلاقیات خاصی دارند و به همین دلیل، امکانات مختلفی برای استفاده آن‌ها راهی بازار می‌شود. یکی از این علایقی هم که دارند.شنیدن صداهای مختلف اگزوز است. یعنی دیگر دوست ندارند که به یک صدا اکتفا کنند .و هر بار دوست دارند صدایی خاص از اگزوز ماشین‌شان بشوند. به همین دلیل، کیت ریموت‌دار اگزوز راهی بازار شده. با استفاده از این کیت، شما بعد از نصب آن، می‌توانید هر دفعه یکدکمه را زده و صدای خروجی اگزوزتان را عوض کنید. اتفاقا استقبال خوبی هم از این آپشن شده است.

چرا صدای اگزوز زیاد است

از دلایل زیاد بودن صدای اگزوز وجود نشتی آن است که برای کم کردن صدای اگزور باید برطرف شود. قسمتی از اگزز که بالاتر به آن اشاره شد، یعنی انبار اگزوز وظیفه کنترل صدای اگزوز را برعهده دارد. که خروج سر و صدای ناهنجار از اگزوز می‌تواند. به علت وجود مشکل در این قطعه نیز باشد که نام دیگر آن صدا خفه کن اگزوز است.

چگونه صدای اگزوز را کم کنیم؟

بنا به دلیل خروج صدای زیاد از اگزوز و با ریشه یابی مشکل می‌توانید. به کم کردن صدای اگزوز اقدام نمایید. مثلا اگر مشکل از صدا خفه کن است باید آن را تعمیر ای تعویض نمایید.

انواع اگزوز
انواع اگزوز

ممکن است مشکل از نشتی اگزوز باشد که در این صورت باید اقدام به رفع آن نمایید. راه دیگری که برای کم کردن صدای خارج شده از اگزوز دارید استفاده کردن از سایلنسر است. که محل خروجی صدا را تنگ کرده و به این ترتیب صدای خارج شده را کاهش می‌دهند. نصب کردن آن نیز بسیار ساده است و خودتان شخصا می‌توانید. به راحتی آن را روی لوله اگزوز نصب کنید.

سخن پایانی:

اگزوز هم مثل هر قطعه دیگر ماشین، چون جنبه مصرفی دارد، بعد از مدتی خراب شده و باید فکری به حالش کرد. خیلی‌ها حواس‌شان به نشانه‌های این خرابی نیست و به همین دلیل، خرجشان هم زیاد می‌شود. در حالی که اگر نشانه‌های خرابی و مستهلک شدن این قطعه را می‌دانستند، در نتیجه می‌توانستند با هزینه کمتری فکری برایش کنند. مهم‌ترین نکته این است که باید گوش به زنگ صداهای تولید شده از اگزوزتان باشید. اگر صدایی غیر عادی داد، آن را باید در کنار نشانه‌های دیگر گذاشته و متوجه شوید که نیازمند توجه بیشتر شماست.

شماره تلفن:
07138217259

ایمیل:
egzoztechno@gmail.com

آدرس:
شیراز میدان بسیج، نبش کوچه ۳۸، فروشگاه اگزوز تکنو

مقالات:

  1. کاربرد هدرز چیست
  2. هدرز 206
  3. کاتالیست اتومبیل داخلی
Scroll to Top